Ingen heiagjeng, ingen Agenda
Neste uke starter årets Kongsberg Agenda. Det blir noen endringer i byrommet og sannsynligvis mye folkeliv. Noen vil elske det, andre vil kanskje irritere seg over stengte veier og en by snudd opp ned.
Til forskjell fra tidligere år, så stenges nå enda større deler av sentrum. Tinius Olsens gate og Nybrua vil stenges, det samme med Nymoens Torg – altså gata foran Quben. Dette innebærer at det bli enveiskjøring i sentrumskjernen. I nesten en uke, ja – vi vet. Det er litt pes.
Hvorfor? Årsaken er ganske enkel: Kongsberg Agenda vokser – og vi trenger enda mer plass til teknologiutstillingen. I år lander vi trolig på 65 ulike selskaper som skal stille ut teknologi i sentrumskjernen, mot 42 utstillere i 2025.
I fjor hadde vi 35.000 besøkende over fire dager, hvorav cirka 50 prosent var tilreisende. Siden alt på festivalen er åpen og gratis for alle, er dette tall basert på mobiltrafikk – så her er det rom for unøyaktigheter. Men poenget er at vi vet det kommer mange besøkende neste uke, og det kommer til å bli mange samlet i sentrum. Det betyr også at vi må ta ekstra vare på hverandre.
Kongsberg Agenda er på mange måter et stort utstillingsvindu for hvordan vi er som by, og vi får utrolig gode tilbakemeldinger fra tilreisende som fremhever den gode stemningen og følelsen av å være velkommen. Det er takket være alle som jobber, bor og lever i denne byen. Det gjør også jobben vår som arrangør mye lettere.
Vi har vært heldige å få penger fra Sparebank1-stiftelsen til å videreutvikle tilbudet til barn- og unge under festivalen. I praksis betyr dette fullt program på Agenda Ung-scenen, et større område for de under 18 år på kveldskonsertene og langt flere aktiviteter. Vi er opptatt av at Kongsberg Agenda skal være for alle, 3-åringen som leker på Agenda Ung er en like viktig gjest som næringslivslederen på Agenda Kompetanse. Det er mangfoldet, variasjonen og ulikhetene som skaper de mest unike fellesskaps-øyeblikkene på Agenda.
Så det jeg prøver å få fram, la oss møte neste uke med raushet, respekt og masse god stemning. Vi forstår godt at er irriterende at kjøremønsteret er annerledes, at det oppleves litt kaotisk – men la oss fokusere på at det skjer noe i byen vår. Og bli med – ta turen ut i sentrum, få med deg noen programposter og bidra til den gode stemningen. La oss drikke øl ved Parkscenen, men i en ramme hvor det fortsatt er hyggelig for alle – også for de under 18 år. La oss gjøre vekterne og politiet arbeidsløse.
Og helt til slutt, takk til alle i byen vår. Takk til restaurantene og hotellet som håndterer trykket, til skoler og barnehager som benytter seg av tilbudet, til kommunen som lar oss stenge veier, til næringslivet stort og smått som strekker seg litt lenger denne uka, til jazzen som sørger for serveringen på Parkscenen, til alle leverandører inn til festivalen. Og ikke minst til alle dere som besøker festivalen, som kjører de enveiskjørte gatene og fortsatt smiler. Hvis ikke dette er Team Kongsberg, så vet ikke jeg.
Vi opplever at vi har en stor heiagjeng i ryggen – og Agenda hadde vært umulig uten.
